Author Archives: Arkin Gupta

VIRUS 2014

Virus 2014 was held on 17th October 2014 at Bluebells School International, Kailash Colony. The individual results are as follows:-

Quiz – Winners

  • Anshuman Dixit
  • Sudhanshu Agarwal

Powerpoint Presentation – Runners Up

  • Kabeer Sekhri
  • Kavin Raina

Programming – Runners Up

  • Shagun Goel
  • Rahul Shekhar

Congratulations to all the winners!

XINO 2014 – Overall Winnners

XINO 2014 was held on 23rd August 2014 at Delhi Public School, Rohini.

Exun Clan bagged the Overall Trophy.

The individual results are as follows:

Audio/Video Editing – Winners

  • Siddharth Bhogra
  • Chaitanya Vaish

Programming – Winners

  • Tanay Kothari
  • Shagun Goel

Surprise Event – Winners

  • Rishab Jain
  • Tanmay Bansal

Crossword – Winners 

  • Akahay Gupta
  • Saumitra Khullar

Creative Event – Second Runners Up

  • Ananay Arora
  • Devansh Gandhi

Quiz – Runners Up

  • Akshay Gupta
  • Neel Bakshi

Group Discussion – Second Runners Up

  • Parth Mittal

Junior programming – Winners

  • Somesh Kar (DPS VV)
  • Ishir Bhardwaj (DPS VV)

Paint – Runners Up

  • Shinjini Harisukh (DPS VV)
  • Aryan Mehra (DPS VV)

Congratulations to all the winners!

eSpice v12.0 – Overall Winners

eSpice v12.0 was held on 22nd August 2014 at Delhi Public School, Noida.

Exun Clan bagged the Overall Trophy.

The individual results are as follows:

 

PresentIn (Powerpoint) – Runners Up

  • Kabeer Sekhri (DPS East of Kailash)
  • Amrit Dhillion (DPS East of Kailash)

AdMe (Video Editing) – Runners Up

  • Siddharth Bhogra
  • Arkin Gupta

Web.Img (Creative Event) – Runners Up

  • Tanay Vardhan
  • Madhav Narayan

Oh SNAP! (Photography) – Runners Up

  • Adya Sharma [DIGEX]
  • Kripa Gulati [DIGEX]

Wordsapp (Crossword) – Runners Up

  • Shiven Mian
  • Akshay Gupta

CodeHub (Programming) – Second Runners Up

  • Parth Mittal
  • Shagun Goel

Congratulations to all the winners!

Force Fest 2014 – Overall Runners Up

Force Fest 2014 was held on 20th & 21st August 2014 at Apeejay School, Sheikh Sarai.

Exun Clan bagged the Overall Runners Up trophy.

The individual results are as follows:-

3D Modelling – Runners Up

  • Tanay Kothari
  • Pranshu Malik

Decrypt – Winners

  • Shagun Goel

Programming – Runners Up

  • Parth Mittal
  • Abhishek Anand

Web Designing

  • Ananay Arora
  • Sana Gujral

Congratulations to all the winners!

Dewang Mehta IT Memorial Competition 2014

Dewang Mehta IT Memorial Competition 2014 was held on 8th August 2014 at Bhartiya Vidya Bhavan. The individualresults are as follows:-

Techquizitive (Quiz + GD) – Winners

  • Neel Bakshi

Rampage (Gaming) – Runners Up

  • Sahil Guleria

Pixavi (Digital Imaging) – Second Runners Up

  • Tanmay Bansal
  • Neel Lakhwani

Congratulations to all the winners!