Exun Day 1 Pics
Exun Intro Video
Monthly Archives: November 2013
Exun 2013 | Day 1 Results
The Exun Clan’s Annual Symposium, Exun, kicked off today, on Saturday, November 29, 2013
Please do keep checking this space to view updated event results.
Photo Run – Final Results
1. | Amity International, Pushp Vihar |
2. | Presentation Convent |
3. | Mother’s International |
Photo Editing – Final Results
1. | Delhi Public School, Sector 45, Gurgaon |
2. | Delhi Public School, Noida |
3. | Guru Harkishan Public School |
Crossword – Prelims Result
S.No. | School | Participants |
---|---|---|
1. | Delhi Public School, Vasant Kunj | G. Vineel, Amandeep Kalsi |
2. | Delhi Public School, Rohini | Dhruv Khurana, Sayan Chaudhary |
3.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Pratul Tandon, Vidur Butalia |
3. | Delhi Public School, Dwarka | Arul Ajmani, Navendu Jha |
4.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Bharat Kashyap, Vishesh Balani |
4. | Delhi Public School, Dwarka | Aryaman Chakroborty, Sahil Chaddha |
5. | Springdales, Dhaula Kuan | Anand, Akhil Verma |
6. | Delhi Public School, Vasant Kunj | Aditya Garg, Yash Goel |
Junior Quiz – Prelims Result
S.No. | School | Participants |
---|---|---|
1. | Delhi Public School, Rohini | Sayan Chaudhry, Shivangi Gupta |
2. | Delhi Public School, Gurgaon | Ackshay Jain, Devansh Jain Nawal |
3. | Delhi Public School, Dwarka | Rohan Kumar, Samanyu Mahajan |
4. | Delhi Public School, Vasant Kunj | Tosshaan Thapar, Aditya Garg |
5. | Mount Carmel School, Dwarka | Agastya Jha, Vaibhav Singh Makhloga |
6.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Abhishek Anand, Akshay Gupta |
6. | New Era Public School | Rijul Gora, Swapnil |
Senior Quiz – Prelims Result
S.No. | School | Participants |
---|---|---|
1.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Vidur Butalia, Bharat Kashyap |
1.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Pratul Tandon, Vishesh Balani |
1. | Delhi Public School, Rohini | Sayan Chaudhry, Dhruv Khurana |
2. | Modern School, Barakhamba Road | Naman Dhanuka, Aatmik Gupta |
3. | Delhi Public School, Noida | Akshiti Parashar, Parth Dhar |
4. | Delhi Public School, Vasant Kunj | Aditya Garg, Yash Goel |
5. | Springdales, Dhaula Kuan | Anand, Akhil Verma |
6. | Delhi Public School, Dwarka | Arul Ajmani, Sahil Chaddha |
Hardware & Benchmarking – Prelims Result
S.No. | School | Participants |
---|---|---|
1. | Delhi Public School, Rohini | Dhruv Khurana, Shikhar Sehdev |
2. | Delhi Public School, Faridabad | Shaurya Parashar, Parth Nehru |
3. | Delhi Public School, Dwarka | Aaryaman Chakraborty, Pranav Dhingra |
4. | Delhi Public School, Vasant Kunj | Yash Goel, Aashish Kumar |
5.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Pranav Sethi, Shikhar Shivam |
5. | St. Xavier’s Sr. Sec. School | Lakshay Arora, Shikhar Bhardwaj |
6. | Amity, Pushp Vihar | Arpan Mondal, Kartikey Thapliyal |
Product Photograohy – Prelims Result
S.No. | School | Participants |
---|---|---|
1. | Mata Jai Kaur Public School | Dhairya Khattar |
2. | Birla Vidya Niketan | Himanshu Khanna |
3. | Delhi Public School, Vasant Kunj | Jessika Taneja |
4. | Delhi Public School, Gurgaon | Siddhart Pandey |
5. | Darbari Lal DAV | Divya |
6.* | Delhi Public School, R.K.Puram | Daksh Sharma |
6. | The Air Force School | Aman V. |
7. | Tagore International School Vasant Vihar | Jatin Kumar Sawhney |
Gaming Update : Only 24 schools will qualify instead of the earlier declared 32.
Gaming – Prelims Result
S.No. | School |
---|---|
1. | Kulachi Hansraj Model School |
2. | APJ Sheikh Sarai |
3. | Mata Jai Kaur Public School |
4. | New Era Public School |
5. | Vivekanand School |
6. | Bluebells International |
7. | Delhi Public School, Noida |
8. | Manav Bharti International Institution |
9. | Manav Sthali School |
10. | South Delhi Public School |
11. | Delhi Public School, Rohini |
12. | Delhi Public School, Vasant Kunj |
13. | Guru Harkishan Public School |
14. | Modern School, Vasant Vihar |
15. | Tagore International School Vasant Vihar |
16. | Delhi Public School, Dwarka |
17. | Mount Carmel School, Anand Niketan |
18. | Springdales Dhaula Kuan |
19. | Amity, Pushp Vihar |
20. | Delhi Public School, Mathura Road |
21. | St. Xavier’s |
22. | Modern School Barakhamba Road |
23. | Mount Saint Mary’s |
24.* | Delhi Public School, R.K.Puram |
These results are also be available at our website, at exunclan.com/results.
Exun 2013
e-Lite 2013 Programming Finals
Based on their performance in the Programming Finals the following students have been selected for the final interview to be held on Tuesday (26/11/13) in the Break:
Mrinaal Mittal XI – H
Vansh Gambhir XI – I
Congratulations!
SudoCrypt 3.0
SudoCrypt 3.0 – Forty Eight hour long The Cryptic Event of Exun 2013 starting on 25 November 2013 at 00:00 Hours. Be online at sudocrypt.com
C.O.Я.E 6 – Overall Winners
CORE 6 was held at Delhi Public School Dwarka from 30th October to 1st November 2013. The ExunClan were adjudged Overall Winners for the 6th consecutive time. DPS R.K.Puram also bagged the Overall Winners Trophy of AXIOM, DPS Dwarka’s Annual Mathematics Symposium, which was also held over the same 3 days, creating history by bagging the Overall Winners Trophy in both symposiums simultaneously for the first time.
The individual results of CORE 6 are as follows:
Photography-Winners
- Arjun Kakkar
RoboWars-Winners
- Himanjal Sharma
- Adhiraj Mahajan
Audio/Video Editing-Winners
- Gyan Lakhwani
- Siddharth Bhogra
Android Development-Winners
- Pranav Sethi
- Akshay Dadhwal
Senior Quiz-Winners
- Bharat Kashyap
- Vidur Butalia
Gaming-Runners Up
- Akshay Dadhwal
- Sahil Guleria
Digital Imaging-Runners Up
- Aarman Roy
- Sibesh Kar
Group Discussion-Runners Up
- Prateek Swain
Programming-Runners Up
- Kunal Kapila
- Mohit Sharma
Web Designing-Second Runners Up
- Akshay Dadhwal
- Prannay Khosla
Robodex-Junior-Second Runners Up
- Pranshu Mallik
- Manan Aggarwal
Hardware-Second Runners Up
- Agrim Bansal
- Akshay Dadhwal
Cryptic Marathon-Runners Up
A big special mention to Prateek Swain, Abhisek Anand, Siddharth Bhogra and Shagun Goel for their last-day efforts in helping us place in the Cryptic Marathon.
With a whopping total of 1020 points, this happens to be the ExunClan’s best outing at CORE till date!
Well Done, everybody!
Code Wars 2013-Overall Winners
Code Wars 2012 was held at D.P.S. Vasant Kunj on 24th-25th October. The ExunClan bagged the Overall Winners Trophy for the 4th consecutive time. Individual results are as follows:
Programming-Winners
- Kunal Kapila
- Aayan Kumar
3D Modelling-Winners
- Sibesh Kar
- Tanay Kothari
Audio/Video Editing-Winners
- Siddharth Bhogra
- Gyan Lakhwani
Robotics-Winners
- Nipun Mitra
- Adhiraj Mahajan
Crossword-Runners Up
- Bharat Kashyap
- Pratul Tandon
N-Crypton-Runners Up
- Abhishek Anand
- Akshay Gupta
Techathlon-Second Runners Up
- Whole Team
Congratulation to all the Winners!